Bilinmesi gerekenler, Önemli Gelişmeler..

BLOG

İçerik Pazarlamasında Yapılan Yanlışlar

• Tek Yönlü İletişim
İletişim, çift yönlü olduğunda iletişim olur. Tek yönlü olduğunda birtakım sorunlar kendini gösterebilir. İyi bir içerik pazarlaması çift yönlü olarak hazırlanmalıdır. Sosyal medya üzerinden yürüttüğünüz içerik pazarlama etkinliklerinizde yalnızca salt içerik girip bırakırsanız bu bir hata olur. Yapmanız gereken kullanıcıları da konuya dahil etmektir. Olayın içine onları da alarak feedbackleri görebilmek, ölçümleyebilmek ve dönüşlere göre yeni stratejiler üzerinde çalışılması gerekilir.


• İçeriklerin Doğru Kullanılmaması
İçerik pazarlamasında yapılan bir diğer önemli yanlış da içeriklerin doğru kullanılmamasıdır. Firmalar içeriğe önem verirken firma politikalarını unutabiliyor bu da firmayı geriye sürükleyebilecek bir davranıştır. Olması gereken, içerikler üretirken firma misyonunuz ve firma değerlerini gözönüne alarak en uygun içeriği girmektir. İçerikleriniz ile kullanıcıyla doğrudan bağ kurabilmeli ve güven inşa edebilmelisiniz. Kullanıcılar firmayla iletişime geçmek istemeli ve satın almaya yönlendirilmelidir.


• İçerik Paylaşım Sıklığının Değişken Olması
İçeriklerinizi kendiniz planlıyor ya da bu görevi başka biri üstleniyorsa her iki durumda da bir içerik planlama takvimi kullanmanızda yarar var. İçerikleri ne zaman gireceğinizi planlarsanız, işlerinizde kolaylık sağlayacağı gibi bir düzen de oluşturacağından kullanıcı açısından doğru yönlendirme olacaktır. Paylaşılan içeriklerin tüm mecralarda aynı sıklıkla paylaşılması firmanız için artı bir harekettir. 


• İçerikte Firmadan Çok Fazla Bahsetmek
İçerikte firmadan çok fazla bahsetmek firmanız için eksi olabilecek bir davranıştır. Yeterli miktarda firma bilgisi kullanıcıyla paylaşılmadı fazlasından sıkıcı olmamak açısından kaçınılmalıdır. Yazdığınız blog veya diğer içeriklerde firma veya ürününüzün yanı sıra bilgilendirici, çözüm odaklı içerikler üretip kullanıcıya sunmanız daha doğru bir hareket olacaktır. 


• Kullanıcı Görüşlerini Dikkate Almamak
Kullanıcı görüşlerini dikkate almamak yapılan en büyük yanlışlardan birisidir. Siz kullanıcıyı hedefleyerek bir iş gerçekleştiriyorsunuz ve bu yolda kullanıcılarınızın görüşlerine de değer verip o yönde ilerlemek size daimi takipçi ve başarı kazandırır. Kullanıcı istek ve ihtiyaçlarını ölçümleyebileceğiniz anketler, testler yaparak kullanıcıyı daha aktif hale getirebilir ve istekler doğrultusunda firma olarak siz de kendinizi geliştirebilirsiniz. 

 

Sonuç: İçerik pazarlamasında başarılı olabilmek için kullanıcı odaklı hareket etmekte yarar var. Kullanıcının istekleri dikkate alınmalı, her mecrada yapılan çalışmalarda kullanıcı da olaya dahil edilmeli. Dahil olan kullanıcı kendini daha değerli hissedecek, firmayı önerecek ve bu da firma değerini artırarak firmaya kazanç sağlayacaktır.